MANIPULACJA

MANIPULACJA W BIZNESIE I RELACJACH BY KRISOFF

Robię to po to, aby w podstawowym stopniu pomóc wam w rozpoznawaniu manipulatorów, oszustów i cwaniaków w tym coraz bardziej chorym społeczeństwie.

Brak wiedzy o manipulacjach powoduje, że nawet nie bierzecie ich pod uwagę. 🙁

To co poniżej przedstawię dla wielu osób może wydawać się bardzo dziwne, bo wasze poglądy nie idą w parze z moimi, rozumiem, sam kiedyś bym w to nie uwierzył i nie chciał słuchać, bo nie tak zostałem nauczony – zaprogramowany.

Niestety większość ludzi nie rozumie co się dzieje w społeczeństwie i nawet nie mają pojęcia, że nie rozumieją. Jest to Trudne do zaakceptowania, ale niestety jesteśmy od dziecka programowani i manipulowani tak przez społeczeństwo, aby nie wiedzieć i nie rozumieć 🙂

Jest to smutna prawda.

Chociaż manipulacja jest wszędzie w pracy, w biznesie, w rodzinie, w społeczeństwie.

Manipuluje bardziej ten, komu zależy bardziej, ten kto potrzebuje bardziej i mocniej. Ta zasada działa wszędzie !!!

Manipulacja to nie negocjacje 🙂 tu nie ma miejsca na współpracę czy kompromisy.

Manipulatorzy używają ludzi jako narzędzi do osiągania swoich korzyści i celów więc nie będą działać uczciwe, ich działania będą albo pod presją dominacji lub manipulacji, aby osiągnąć korzyść lub jedno i drugie w miksie, albo w celu uniknięcia jakiś negatywnych konsekwencji.

W jakiejkolwiek dyskusji na słowa w celu wyjaśnienia sobie czegoś z manipulatorem nie masz szans, twoje argumenty przeciwko jego ? są malutkie i nic nie warte !

Więc jak to jest z tą manipulacją ?

Normalnym stanem pożądanym w biznesie i w relacjach jest równość, partnerstwo i chęć osiągnięcia kompromisu. Manipulant ma inne zamiary i nie chce cię zrozumieć, ale chce ciebie podporządkować dla swoich korzyści i planów, abyś jak najmniejszym kosztem zaczął działać na jego korzyści i potrzeby.

Najprostszą formą manipulacji jest kłamstwo.

Jeżeli jedna ze stron zaczyna działać w nieczysty sposób dochodzi do manipulacji.

Przeważnie jest to osoba z tej samej firmy lub partner biznesowy, partner życiowy lub znajomy.

Jeżeli partner nie zostanie uległy i nie podporządkuje się manipulacji to dominator wychodzi z gry.

Osoby manipulujące to często psychopaci i osoby z zaburzeniami narcystycznymi, w pierwszej kolejności szukają słabych ofiar i łatwych do manipulacji.

Jeżeli jesteś osobą lubiącą ludzi i mającą empatię i nie życzysz ludziom źle to możesz być w pierwszej kolejności celem manipulatora.

Manipulacja w relacjach i biznesie będzie zawsze, ale nie zawsze na to musicie pozwalać.

Na początku każdy chce pokazać się jak z najlepszej strony więc będzie musiał włożyć w to dużo wysiłku. Bądź czujny.

Tak działa MAKIAWELISTA – to trudny przeciwnik ukrywający swoje prawdziwe intencje, on myśli przebiegle strategicznie i taktycznie, na początku się poświęci małym czynem, po to , aby po pewnym czasie zrealizować swój cel i to z nawiązką, kilka razy potrafi dać od siebie , aby odebrać to co dał od siebie z nawiązką.

Jeżeli ktoś jest lepszym graczem niż ty, to nie masz z nim szans wygrać więc lepiej sobie odpuścić. To, że znasz zasady to nie znaczy, że wygrasz.

Manipulacja w celu uzyskania korzyści i kontroli.

Manipulacja jest to proces, w którym jedna osoba chce wykorzystać drugą za pomocą komunikacji, słowami i czynami i nakłania ją do robienia czegoś czego normalnie by nie zrobiła lub chce doprowadzić do swojej racji podczas dyskusji lub udowodnić swoją rację, że to co się stało jest inne niż było w rzeczywistości .

Manipulant nie wyobraża sobie stracić kontrolę nad ofiarą.

Jakie są metod manipulacji ? Metody są miłe i nie miłe , działające na pozytywne i jak i na negatywne emocje tworząc rollercoaster emocjonalny w szczególności jak jest zastosowanych klika na raz metod manipulacji lub odpowiednio kolejno po sobie.

Bombardowanie komplementami i miłością , kontrolowanie, ubliżanie , porównywanie do kogoś, zawstydzanie, krytykowanie zachowań i wyglądu, ignorowanie twoich osiągnięć, robienie głupka , szantażowanie, obwinianie za wszystko czyli poczucie winy , granie roli ofiary, unikanie kontaktu – karanie ciszą (nie mylić z obojętnością kiedy już ktoś ma brak chęci na cokolwiek ), jest jeszcze izolacja społeczna , reguła wzajemności

Wszystko to ma na celu grę na Twoim poczuciu wartości , podbiciu lub obniżeniu twojej wartości i pewności siebie, kontrolę i zdominowanie ciebie względem manipulatora.

Bombardowanie komplementami w biznesie w celu podbicia EGO dla drugiej strony– cukier jest słodki i sprawia przyjemność 🙂 lubisz cukier ? Po co coś się słodzi ? aby z nieprzyjemnego zrobić przyjemne lub z przyjemnEGO jeszcze bardziej przyjemne ? Słodzenie ma na celu zmianę twojego samopoczucia i wybicie twojego Ego powyżej normy i dowartościowanie ciebie w celu uśpienia czujności i otworzenia drogi dla manipulatora na większe ustępstwa i wpuszczanie coraz bardziej. Taki manipulator dobrze umie obserwować i grać na emocjach i wyłudzać od ludzi pieniądze lub większe ustępstwa i korzyści na swoją stronę.

Presja czasu.

Jest to Stresujące dociskanie czasem w celu wybicia cię ze stanu równowagi, aby zachwiać twoimi emocjami i wyłączyć logikę. Im mniej czasu tym na większe ustępstwa możesz się zgodzić. Im dłużej podejmujesz decyzję tym łatwiej możesz stracić okazję – oferta ograniczona czasowo.

Bombardowanie miłością w relacjach – to stworzenie bajki i iluzji jak w komedii romantycznej, komplementy, piękne miejsca, restauracje, kwiaty, prezenty bez okazji i dużo innych doznań cielesno emocjonalnych 🙂

zadaniem tego jest jak najszybsze uzależnienie ciebie do oszusta. Ma na celu wyłączyć twoją czujność i wywołać twoje zaufanie.

Bombardowanie to najczęściej technika osób z narcystycznymi problemami osobowości, borderline czy narcyzów oni są świetni w manipulowaniu i umieją dobrze udawać to co robią.

Jest aż za pięknie żeby to było prawdą.

Gaslighting czyli wprowadzanie wątpliwości i dezorientacji –

Odwracanie kota ogonem – przedstawianie czegoś odwrotnie niż było naprawdę i zrzucenie winy na pokrzywdzonego. Złapałeś kogoś za rękę na manipulacji ? To nie tak jak myślisz 🙂

podważanie twojej rzeczywistości – wprowadzanie zamieszania, wywoływanie poczucia , że głupiejesz , że wątpisz w to co powiedziałeś i w swoją pamięć (takie podważanie prawdy, że mówiłeś co innego , źle to zapamiętałeś, przestań przekręcać fakty, zawsze coś jest z tobą nie tak , ty zawsze źle rozumiesz, ).

Zaprzeczanie faktom przez manipulatora – ma na celu spowodować to, że wszystko co powiesz będzie niezrozumiałe, będzie chciał podważyć twoje zdrowie psychiczne i że coś jest z tobą nie tak.

Manipulator będzie próbował doprowadzić do sytuacji, abyś uwierzył w swoją przewrażliwienie. Manipulator wygrywa wtedy, kiedy ofiara zaczyna się skupiać w około własnych wątpliwości i zacznie wątpić w prawdę i zmieniać swój schemat myślowy – Co ty słyszałeś, że co ? W życiu bym tego nie powiedział/a , coś mnie źle zrozumiałeś. No i wtedy zaczniesz myśleć, że może rzeczywiście zrozumiałeś coś nie tak i , że robisz z igły widły, może faktycznie jest inaczej niż to wygląda.

Zawstydzanie, krytykowanie, obniżanie samooceny . Shaming – wywoływanie poczucia wstydu – celem jest obniżenie twoich wartości i pewności siebie i uzyskanie efektu podporządkowania – jak tak możesz, gdybyś był prawdziwym mężczyzną to byś tak nie mówił, nie zrobił, normalny człowiek się tak nie zachowuje, porównanie do kogoś innego, wyzywanie od różnych debili, oszustów, złodziei, grubasów, wtedy czujesz się gorszy.

Zawstydzić się nie da przypadkiem , trzeba to zaplanować i zrobić celowo, będzie to słowotok , musisz narzucić punkt widzenia z zewnątrz. Aby to działało mocno to ktoś musi znać twoje słabe punkty, kompleksy, reakcję w danej sytuacji, aby działało to jeszcze mocniej to można taki słowotok powtórzyć , aby wzmocnić zawstydzenie. Uderzył słowem rz poprawi ,aż zaboli bardziej.

Przeważnie nie będziesz mógł dojść do głosu i się bronić twoje zdanie się nie liczy.

Brak reakcji to milcząca zgoda i przyznanie racji dla manipulatora.

W tej sytuacji , albo postawisz granice, albo odejdziesz.

Jeżeli na to pozwolisz to to dostaniesz.

Najlepszą obroną przy zawstydzaniu jest atak 🙂 , odwróć kota ogonem i powiedz , a jak ty tak możesz , prawdziwa normalny/a facet/kobieta tak się nie zachowuje to bardzo dziecinne zachowanie. Takie zachowanie to dopiero zachowanie debila.

Zastosuj regułę wzajemności i rób to co on/a, ignoruje to ty tez ignoruj, obwinia to tez obwiniaj, zmienia temat to też zmieniaj.

Pamiętaj nikt normalny nie będzie cię zawstydzał.

Kto cię tak skrzywdził ? Musisz mieć poważny problem, poważny człowiek tak nie robi, dorosły facet tak nie powie, zdrowa osoba tak się nie zachowuje.

Zastraszanie i szantaż – będzie ciebie straszyć ujawnieniem czegoś lub wprowadzeniem jakiejś informacji do obrotu, która nie koniecznie będzie zgodna z prawdą – pomówieniem lub ujawnieniem jakiś tajemnic – zdjęcia, filmy, jakieś treści, jakieś sytuacji o których nikt nie wie, a mogą tobie zaszkodzić. Cel trzymanie na krótko i w posłuszeństwie drugiej osoby.

Intrygi, plotkowanie, prowokacja – rozsiewanie dezinformacji, fake newsów , manipulowanie treścią), wypuszczanie nieprawdziwych informacji. Cel wciągnięcie osób trzecich jako swojego partnera do osiągnięcia celu, który ma być po stronie manipulatora do jego gry i zbudowanie w nich dystansu do osoby przeciwko, której dzieje się gra. Najlepiej jakby osoba trzecia zrobiła całą brudną robotę za niego przeciw osobie, której manipulator sam nie może ogarnąć.

Rola ofiary i całkowita wina jest zwalana na jedną osobę, źli są wszyscy w około, tylko ona jedna jest ofiarą. Manipulator nie umie wziąć winy za swoje czyny.

Jakby to zrobił to by musiał podać konkretne obszary swojego zachowania i działania, w których powstają problemy, a to mogło by spowodować rezultaty pod postacią zastanowienia się czy z nim jest wszystko w porządku, a to może zadziałać na jej niekorzyść.

Aby oczyścić się z problemów ze sobą musi zwalić winę na kogoś i będziesz to ty.

Tresowanie – warunkowanie klasyczne – czyli proces uczenia i wywoływanie odruchowej reakcji na inny bodziec. Kij i marchewka, jeżeli poproszę o A to masz zrobić B, jeżeli to zrobisz to będzie marchewka czyli nagroda, jak nie to karanie.

Izolacja społeczna – ma na celu rozdzielenie cie od osób lub znajomych, aby uzależnić cię bardziej od siebie, abyś nie miał nikogo oprócz manipulatora. Puści przeważnie plotki, że ten i ten zrobił, to i to lub sugerował zrobienie tego i tego, aby was poróżnić od siebie i abyście siebie unikali.

Ograniczenie wolności – ma na celu utrzymanie kontroli nad tobą, decydowanie za ciebie co wi wolno, a czego nie, gdzie możesz chodzić, a gdzie nie, co możesz robić a czego nie możesz , jak możesz wyglądać i się ubierać, a jak nie.

Współczucie – opowiadanie przykrych bajek, powoduje, że stajesz się bardziej ufny i otwarty, to gra na twojej empatii.

Obwinianie – Poczucie winy – cel wywołanie odszkodowania za winę, jeżeli nie okażesz empatii i współczucia to zastosowane zostanie poczucie winy, jak możesz być taki jak mogłeś 🙂 pożyczyłeś pieniądze i chcesz , aby dłużnik ci oddał ? Jak możesz tak robić i chcieć teraz pieniądze ode mnie, wiesz, że nie mam (dla ciebie), a ty chcesz, abym ci oddał.

Poczucie winy ma za zadanie, abyś uwierzył, że zrobiłeś coś złego – twoja wina, twoja wina, to przez ciebie.

Znasz skądś te słowa ? – moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina – już od małego wiara programowała nas na poczucie winy.

Ma to na celu spowodowanie, abyś poczuł się winny i zmienił zachowanie na podwładne i chciał naprawić sytuację.

Podkładanie kłód pod nogi – używanie słów i czynów, aby ci się nie udało osiągnąć tego co ty masz na celu.

Używanie autorytetu – szczególnie wymuszanie w firmach z pozycji władzy lub powoływanie się na ekspertów.

Reguła wzajemności – manipulant zrobił dla ciebie drobną przysługę więc musisz mu się odwdzięczyć z nawiązką, ktoś zrobił coś dla ciebie więc czujesz się winny i zobowiązany, aby się odwdzięczyć, przeważnie inwestuje drobne, aby odebrać grube.

Stwarzanie iluzji wyboru – masz jakąś możliwość do wyboru , ale co byś nie wybrał i tak będzie na korzyść manipulatora – masz do wyboru zło, większe zło lub znowu zło, co wybierasz ? Masz pozór, że wybierasz dobrze.

Jak się bronić przed manipulantami i toksykami ?

Musisz poznać ich sposoby i metody uderzania, aby umieć je rozpoznawać i blokować.

  • najważniejsze w radzeniu sobie z manipulacją jest jej rozpoznanie !!!
  • edukacja z technik manipulacji i ich zrozumienie – abyś wiedział jak się bronić najpierw musisz nauczyć się jakie są metody ataku. Stań się lepszym i bardziej doświadczonym w ich grze, aby stać się antymanipulantem musisz poznać metody manipulacji 🙂
  • najważniejszy jest spokój i nie reagowanie emocjonalne
  • dobrze by było nauczyć się asertywności
  • analityczne i krytyczne myślenie – pomaga obserwować sytuację i odróżniać czy jest to prawda czy manipulacja
  • Manipulator jak działa świadomie to jego emocje nie są tak rozbudzone jak twoje , ponieważ całą akcje ma zaplanowaną i wie co dalej się stanie , musisz złamać schemat i zrobić coś czego się nie spodziewa , ofiara musi się zerwać , aby złamać schemat i wyprowadzić ją z równowagi – jego ruch za twój ruch
  • Posprzątaj swoje podwórko z takich osób
  • Zbuduj swoje poczucie własnej wartości i swoją wyższą samoocenę.